ANASAYFA HABERLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM


Isparta Dedegöl Zirve Faaliyet Raporu

17 Haziran akşamı saat 22.00 de Eğirdir’e gitmek için 8 kişilik ekibimizle yola çıkıldı.

17 Haziran akşamı saat 22.00 de Eğirdir’e gitmek için 8 kişilik ekibimizle yola çıkıldı. Sabah 06.00’da Eğridir’e ulaşım sağlandı ve Saat 07.00 de Ankara’dan bize eşlik edecek arkadaşımız Mehmet İnal’la buluşulup, iş yerlerinin açılmasıyla kamp alışverişimizi ve kahvaltımızı yapıp Dedegöl’e doğru yola çıktık.

10.20 de Yenişar Bademli ilçe sınırlarında bulunan Melikler Yaylasına vardık (1850 mt). Çadırlarımızı kurup biraz dinlendik.

12.15’de Rehberlerimiz Mehmet İnal ve Hasan Hüseyin Oruç önderliğinde Dedegöl zirvesine tırmanmaya başladık. Zorlu görseli bol bir tırmanıştan sonra 16.40’ta Dedegöl Zirvedeydik (2998 mt). 

Zirvede anı fotoğrafları ve zirve defterinin imzalanmasının ardından 17.10 da dönüşe geçtik ve 20.10’da kamp alanına ulaştık.

Kamp ateşinin etrafında günün değerlendirmesini yaptık ve ertesi güne daha dinç olmak üzere çadırlarımız çekildik.

Pazar sabahı kahvaltımızdan sonra Melikler yaylasında çobanlık yapan Mehmet Çavuş (Mehmet Demir) ziyaretimize geldi ve bizi çay içmeye davet etti.

Kahvaltıdan sonra bölgede bulunan Pınargözü Mağarasına gittik. İçinden su geçen mağaranın daha önceki kaynaklara göre 22 km sine kadar girilmiş. 

Mağaradan sonra Mehmet amcanın çadırına uğrayıp doğa ve hayat üzerine derin felsefi sohbete daldık. 73 yaşındaki Mehmet amcanın bir sözü hepimizi çok üzdü ve şaşırttı. “Naylon poşetleri hayvanlar yiyor ve ölümlerine sebep oluyor” dedi. Güzel dersler alarak Mehmet amcaya veda edip dönüş yoluna koyulduk.

Eğridir’den başlayan faaliyetimizi bu kez Beyşehir gölü kenarından geçerek devam etmeye karar verdik. Yol üstündeki Alaatin Keykubat’ın Sarayı’nın bulunduğu Kubat-ı Abad antik kentini gezdik. 

Rehberimiz Hasan Hüseyin Oruç’un Körküler köyünde dalından kiraz, annesinden gözlememizi yiyerek Bursa’ya yola çıktık. 

Ve Bursa’ya varış 19 Haziran Pazar akşamı 23.30'da gerçekleşti

BAKUT DAĞCILIK KULÜBÜ

GALERİ

AFAD Tatbikatı BAKUT BAKUT Derneği arama kurtarma kano Kaya Tırmanışı Söyleşi Zirve
MND Ajans