ANASAYFA HABERLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM


AFAD 2014 TATBİKATI

BURSA 2014 KENTSEL ARAMA KURTARMA TATBİKATI RAPORU Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, tarihinin en büyük tatbikatlarından birine ev sahipliği yaptı.

BURSA 2014 KENTSEL ARAMA KURTARMA TATBİKATI RAPORU

Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, tarihinin en büyük tatbikatlarından birine ev sahipliği yaptı. Başbakanlık AFAD koordinasyonunda Bursa’da, 18 ilden 762 personel ve 117 aracın katılımı ile gerçek zamanlı kentsel arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatta enkazda arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, kuyudan kurtarma, yüksek katlardan kurtarma, binalardan tahliye, sahra şartlarında arama kurtarma harekatı komuta kontrolü, arama kurtarma ekipleri toplanma alanı icrası, ilk yardım faaliyetleri, artçı sarsıntılar sonucu oluşan yıkımlarda kurtarma ve gece arama kurtarma faaliyetleri de gerçekleştirildi.

23-24 Temmuz 2014 tarihlerinde Bursa Afad öncülüğünde düzenlenen, Türkiye’nin dört bir yanından Van Afad,Diyarbakır Afad,Erzurum Afad vs.. katıldığı tatbikata BAKUT Bursa Arama Kurtarma ve Spor Kulübü Derneği olarak 29 Personel ve 5 araç ile iştirak edilmiştir. 23 Temmuz günü 3 çadır 5 araç ile tatbikat toplanma alanına kaydımızı yaptırıp yerleştik. Bu arada biz 10 kişilik enkaz arama kurtarma ekibi ve 10 kişilik yüksek katlardan kurtarma ekibimizi oluşturduk.
Çeşitli toplantı ve brifingler sonunda 24 Temmuz gecesi saat 23:00 de tatbikat başladı. 23:30 sıralarında enkaz arama kurtarma ekibi görev yerine gitti ve Adana Afad ile birlikte aldıkları görevi başarı ile tamamladı. Saat 24:00 civarında yüksek katlardan yaralı indirmek için görev alan 2. ekibimiz yola çıktı ve olay yerine gecikmeli olarak intikal etti. Akut ile birlikte görevlendirildiğimiz olay yerinde, yanlış bilgilendirilme sonucu gerekli malzemeyi almadığımız için daha çok Akut birimine yardımcı olmak zorunda kaldık ve birlikte görevi bitirdik. 25 Temmuz 2014 Saat 02:30 civarında toplanma alanında iki ekibimiz ve kamp sorumlularımız ile buluştuk, kampımızı toplayıp toplanma alanından saat 03:45 de ayrılarak tatbikatı bitirmiş olduk.

Tatbikatı düzenleyen ve çok güzel ev sahipliği yapan Bursa AFAD a ve ayrıca Tatbikata katılıp özverili bir şekilde çalışan dernek üyelerimize teşekkür ederiz.

GALERİ

AFAD Tatbikatı BAKUT BAKUT Derneği arama kurtarma kano Kaya Tırmanışı Söyleşi Zirve
MND Ajans