ANASAYFA HABERLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM


BAKUT'TAN NEFES KESEN GÖSTERİ

Bursa Arama Kurtarma Derneği eğiticileri, şehrin en yüksek binası olan Tekstil Ticaret Merkezi'nin 27 katlı gökdeleninden ip yardımı ile aşağıya indiler.

Bursa Arama Kurtarma Derneği eğiticileri, şehrin en yüksek binası olan Tekstil Ticaret Merkezi'nin 27 katlı gökdeleninden ip yardımı ile aşağıya indiler.

Tabii Afetler'de gönüllülük esası ile hizmet vermeyi planlayan Bursa Arama Kurtarma Derneği, 15 kişilik ekibi ile bir tatbikat çalışması yaptı. Bursa Uluslararası Ticaret Merkezi (BUTTİM)'deki 80 metrelik gökdelenin çatısından ip yardımı ile 3 dakikada aşağıya inen ekip başları, gruba yeni katılanlara ip teknikleri hakkında bilgi verdi.

Üst tarafdaki ipin güvenliğinin alınması ile hiçbir sıkıntının olmayacağını anlatan eğiticiler, emniyet kemeri vasıtası ile ipe girenlerin, çeşitli aparatlar yardımı ile kontrollü bir şekilde aşağıya doğru çok rahat hareket edebileceklerini gösterdiler. 80 metre yüksekliğindeki binadan yolda yürür gibi rahatlıkta inen ekip öğreticileri, böyle bir yükseklikten aşağıya inmenin insana adrenalin yüklemesi yaptığını da ifade ettiler. İp eğitiminin her türlü arama kurtarma faliyetinin en temel unsurlarından olduğunu ifade eden yetkililer, emniyet kemeri ve ip güvenliğinin bu inişlerde en önemli unsur olduğunu bildirdiler. Camla kaplı kuzey cephesinde hiçbir zorlukla karşılaşmadan aşağıya inen eğiticiler, ekibe yeni katılanlara teorik bilgilerini tazeleme fırsatı sundular.

GALERİ

AFAD Tatbikatı BAKUT BAKUT Derneği arama kurtarma kano Kaya Tırmanışı Söyleşi Zirve
MND Ajans