ANASAYFA HABERLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM


BAKUT Arama Kurtarma Ekibi

Tanıtım Amaçlı Kurtarma Tatbikatı 06.11.1999 tarihinde BAKUT’u tanıtmak amacı ile Bursaspor Katlı Otoparkının 4. katından Türk bayrağı inişi, sedyeli yaralı indirme, sedyesiz yaralı indirme ve kurtarma tatbikatı yapılmıştır. 

Tanıtım Amaçlı Kurtarma Tatbikatı
06.11.1999 tarihinde BAKUT’u tanıtmak amacı ile Bursaspor Katlı Otoparkının 4. katından Türk bayrağı inişi, sedyeli yaralı indirme, sedyesiz yaralı indirme ve kurtarma tatbikatı yapılmıştır. Tatbikat öncesi bir basın bülteni hazırlanmış ve tatbikat sırasında yerel ve ulusal basına dağıtılmıştır. Ayrıca halka çalışmaların tanıtılması için broşür dağıtılmıştır.

Bolu-Düzce Depreminde Yapılan Çalışmalar
13.11.1999sabahı 07.00’de Düzce-Kaynaşlı bölgesine ulaşılarak Kriz Masası ile irtibata geçildi. Kriz Masasından, çalışmaları kendi insiyatifimizle yönlendirebileceğimiz söylendi. Çalışma bölgesi belirlenerek Sivil Savunma ile işbirliği içerisinde çalışıldı. 2 kişi enkaz altından sağ olarak çıkarıldı. Tüm bu çalışmalarda; DOSAP, MAKO, Bursa halkı ve birçok kuruluş tarafından temin edilen ekipman kullanılmıştır. Bölgede, depremzade halkın barınma problemini çözmek için İstanbul Mimarlar odası çadır kurma faaliyeti başlatmıştır. Yardım talebi üzerine dernek gönüllülerimizin çalışmaları ile 250 kişinin barınabileceği bir çadır kent oluşturulmuştur. Tüm bu faaliyetlerimiz sırasında, Bursa halkından yerel basın aracılığı ile yiyecek, giyecek, battaniye vb. her türlü temel ihtiyaç malzemeleri toplanarak, deprem bölgesine ulaştırılarak, dağıtılmıştır.

Dağ Arama Kurtarma Faaliyeti-1
09.01.2000tarihinde derneğimiz BAKUT aranarak, kış kampı için dağa çıkmış olan 4 kişinin Uludağ’da kaybolduğu bildirilmiştir. Olay doğrulandıktan sonra sabaha karşı saat 5.00 civarında derneğimiz arama kurtarma timinden 3 kişi kurtarma faaliyetlerine katılmışlardır.

Dağ Arama Kurtarma Faaliyeti- 2
29.02.2000tarihinde derneğimiz BAKUT, AKUT tarafından aranarak, AKUT üyesi İskender IĞDIR’ın Ağrı Dağında zirve dönüşü kaza geçirerek kaybolduğu bildirilmiş ve arama kurtarma çalışmaları için yardım istenmiştir. Bunun üzerine arama kurtarma timi üyelerimizden 1 kişi kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere aynı gece AKUT ekibi ile birlikte Ağrı’ya gönderilmiştir.

Arama Kurtarma Faaliyeti-3
22.03.2000tarihinde, Tepe Havayollarına ait bir uçağın Bursa civarına düştüğü ihbarı alındı. Bursa Hava alanında Oluşturulan Kriz Merkezine ulaşıldı. Kriz Merkezinin yönlendirilmesi sonucu Armutlu-Kapaklı civarında arama-kurtarma çalışmalarına başlandı. Sabaha karşı saat 7.00 de uçağın düştüğü yerin farklı bir rota olduğu (Bursa Kireç Ocakları Mevki) anlaşıldı.
Arama Kurtarma Ekibi olay yerine ulaşarak yaralıların uçaktan ambulanslara taşınmasına kadar çalışmalara katıldı.

Doğal Afet Çalışmaları
05.04.2000tarihinde saat 15.00’de Orhaneli Termik Santrali civarında orman yangını ihbarı alındı. İtfaiye Daire Başkanlığından bölgede insan gücüne ihtiyaç olduğu bilgisi alındıktan sonra bölgeye hareket edildi. Topuk Köyü civarında yangın söndürme çalışmaları yapıldı. Sabaha karşı 03.30 civarında çalışmalara son verilerek, Bursa’ya dönüldü.

Doğal Afet Çalışmaları
24.02.2006 tarihinde Çekirge İntamlar'ın yıkıldığı haberi üzerine yarım saat içinde organize olarak 10 kişiyle olay yerine gidilmiştir. Arama Kurtarma ekipleri ile birlikte çalışmalar yapılmış olup, Valilik Kriz Merkezinin çalışmayı durdurması üzerine olay yerinden ayrılmıştır.
Ayrıca 2001-2005 Yılları arasında değişik zamanlarda Dağcılık ve Arama Kurtarma çalışmaları ve eğitimleri yapılmıştır.

Afet 2007 Bursa Tatbikatı
22-26 Ekim 2007: Değişik kurumlarla deprem tatbikatına 20 arkadaşımız katıldı. Farklı gruplarla yaptığımız tatbikatlarda deneyimimizi artırmış olduk ve eksikliklerimizi gördük.

Derede Arama Kurtarma Çalışması (Botla)
22-23 Mart 2008: Kar sularının erimesi sonucu Cumalıkızık, Hamamlıkızık ve Karapınar mevkisinde taşan dereye düşerek kaybolan 8-9 yaşlarındaki erkek çocuğun, Sivil Savunma ekipleriyle birlikte 31.5 km. boyunca (Geçit köprüsüne) kadar) dere içinde Botla ve zaman zaman su içine girerek dalgıçlarımız tarafından aranması.

GALERİ

AFAD Tatbikatı BAKUT BAKUT Derneği arama kurtarma kano Kaya Tırmanışı Söyleşi Zirve
MND Ajans